SUBJEK: |
BAHASA MELAYU | ![]() |
TEMA : |
KESIHATAN - Makanan Berkhasiat Badan Sihat | |
: |
TAHUN 3 | |
Oleh : Rosaline Jomilon |
||
[ Rancangan Mengajar | Gambar | Latihan ] |
Up date: 29.05.2007 PROTEKMEDIA BTPN SABAH |
|
| RANCANGAN MENGAJAR |
| Tarikh | Jun 2007 |
| Masa | 60 minit |
| Kelas | Tahun 3 |
| Sekolah | SRK Dimpokuan Penampang |
| T ema | Kesihatan / Makanan Berkhasiat Badan Sihat |
| Liputan Kurikulum | Topik ini meliputi jenis-jenis makanan yang berkhasiat |
| Pengetahuan Sedia | Setiap hari murid makan pelbagai jenis makanan |
| Hasil Pembelajaran | Menghuraikan maklumat dengan alasan yang meyakinkan i. Memberitahu maklumat tentang sesuatu perkara dan mengeukakan contoh yang sesuai. ii. Membaca dan mengenalpasti isi utama dan isi sampingan daripada teks. iii. Mendapat keterangan maksud keseluruhan teks. |
| Objektif | Pada akhir pelajaran murid dapat ; i. Menyatakan sekurang-kurangnya 5 jenis makana berkhasiat yang ditayangkan dalam MS Powerpoint ii. Memberitahu sekurang-kurangnya 3 sebab mengapa makan makanan berkhasiat daripada bahan bacaan dalam MS Word. iii. Menambah kemahiran murid dalam menggunakan kemudahan TMK. |
| Sistem Bahasa | 1. Tatabahasa – kata adjektif 2.Simpulan bahasa – alas perut |
| Penerapan Nilai Murni | Kebersihan , kasih sayang |
| Kemahiran Berfikir | Murid diminta mengelaskan jenis makanan yang berkhasiat dan makanan yang tidak berkhasiat. |
| Persediaan Guru | Menyediakan set slaid gambar berkenaan tajuk dalam Ms Powerpoint. Persediiaan bahan bacaan diintegrasi dalam MS Word. Menyediakan laman web http:/www.healthfood.com |
| Persediaan TMK | Menyediakan petikan dalam MS Word untuk digunakan dalam aktiviti bacaan. Menyediakan satu set slaid gambar berkenaan tajuk dalam MS Powerpoint. |
| Penerapan TMK | 1. Pelajar dapat pengetahuan tentang persembahan MS PowerPoint, Internet dan memuat turun data ke dalam MS Word. 2. Pengintegrasian MS Word, MS PowerPoint,dan Internet. |
| Aktiviti Guru | 1. Guru menayangkan slaid. 2. Guru menggunakan slaid mengenai jenis-jenis makanan 3. Guru tunjuk cara mendapatkan bahan dari internet. |
| Aktiviti Pelajar | 1. Murid membaca bahan bacaan dalam MS Word 2. Murid melihat gambar-gambar kesihatan yang dipaparkan 3. Murid menganalisa makanan berkhasiat 4. Murid membandingkan makanan berkhasiat dengan makanan kurang berkhasiat |
| Literasi Laman Web | http:/www. healthfood.com http:/www.ganesa.com/food/index.html |
| Penilaian | Menyenaraikan makanan berkhasiat Membandingkan jenis-jenis makanan berkhasiat Menjelaskan sebab-sebab mengapa manusia memerlukan makanan berkhasiat |
Contoh Rancangan Harian yang disediakan mengambil kira faktor kebolehgunaan (usability) dan praktikal (practicality)
yang boleh membantu mempertingkatkan keberkesanan penggunaan TMK di sekolah